Przegrzewanie laptopa – przyczyny, skutki, zapobieganie

Przegrzewanie laptopa to powszechny problem. Takie zjawisko najczęściej występuje w trakcie korzystania z bardziej wymagających programów. Przyczyną przegrzewania się sprzętu mogą być również poważne usterki.

Z czego wynika ten problem, do czego prowadzi i jak sobie z nim poradzić? Sprawdź!

 

 

Kiedy dochodzi do przegrzewania laptopa?

 

Zastanawiasz się, dlaczego Twój laptop się grzeje? Przyczyn może być kilka. Do najważniejszych z nich można zaliczyć następujące problemy:

 • zakurzony układ chłodzenia – kurz może wpadać do wentylatora przez kratki w obudowie laptopa. Blokują one śmigła i przepływ powietrza. Wentylator można czyścić z wykorzystaniem specjalnego odkurzacza lub sprężonego powietrza, choć to drugie rozwiązanie zwykle wymaga rozkręcenia urządzenia,
 • zużycie pasty termoprzewodzącej – w komputerze znajduje się plastyczna masa, która przewodzi ciepło. Jest ona umieszczona blisko elementów, które generują wysokie temperatury – karty graficznej i procesora. Z czasem pasta ulega zużyciu, dlatego tak ważna jest jej regularna wymiana,
 • niewłaściwe korzystanie z laptopa – zatykanie otworów wentylacyjnych poprzez korzystanie z laptopa na miękkich, nieprzewodzących ciepła podłożach może doprowadzić do szybszego przegrzewania się urządzenia. Problemem może być też użytkowanie sprzętu w ciepłych pomieszczeniach czy miejscach, na które padają promienie słoneczne,
 • zbyt duże obciążenie urządzenia – każdy komputer ma nieco inne parametry. Maksymalne obciążenie zależy przede wszystkim od procesora. Niektóre programy i procesy są znacznie bardziej wymagające niż inne, a więc zużywają więcej mocy. Dobrym pomysłem jest kontrolowanie stopnia obciążenia procesora. Warto usuwać zbędne pliki i odpowiednio zarządzać włączonymi aplikacjami.

Zdarza się, że laptop jest wykorzystywany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Włączanie wymagających aplikacji, zwłaszcza gier, z czasem może doprowadzić do pojawienia się problemu grzania się podzespołów.

Laptop się przegrzewa? Być może jego parametry są niewystarczające do wykonywanych przez Ciebie prac. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest modernizacja lub zakup nowego laptopa.

Wymiana procesora często wymusza konieczność zmiany również płyty głównej czy karty graficznej, dlatego w wielu przypadkach jest to kosztowny krok.

Jeśli wiesz, że będziesz intensywnie użytkować laptopa, włączając na nim wymagające gry i inne programy, wybierz sprzęt o wysokiej wydajności.

 

Jakie skutki niesie za sobą przegrzanie laptopa?

 

Skutków przegrzewania się laptopa może być kilka. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do spalenia się układów elektronicznych, choć jest to dość rzadkie zjawisko.

Najczęściej skutkiem utrzymywania się zbyt wysokiej temperatury procesora w laptopie jest odklejanie się układów od płyty głównej.

Te elementy są do niej przytwierdzone mechanicznie lub poprzez lutowanie. Wysoka temperatura prowadzi do odczepienia się komponentów przyczepionych tą drugą metodą.

Nagrzewanie się i stygnięcie lutu sprawia, że zaczyna pękać. Po jakimś czasie może to doprowadzić do problemów z działaniem komputera, a nawet braku możliwości jego włączenia.

Odczepianie się przylutowanych elementów od płyty głównej jest dość powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w przypadku urządzeń z mocną kartą graficzną.

Co więcej, we współczesnych laptopach ogranicza się ilość ołowiu, co wynika z aktualnych przepisów. To metal, który jak dotąd wykazywał największą odporność na działanie wysokich temperatur.

 

 

Jak chronić laptopa przed przegrzaniem?

 

Co zrobić, gdy Twój laptop się przegrzewa? Istnieje kilka praktyk, które pozwalają ograniczyć to zjawisko. Do najważniejszych z nich warto zaliczyć:

 • unikanie pracy na laptopie w pobliżu źródeł ciepła, jak np. grzejniki czy mocno nasłonecznione biurka,
 • unikanie trzymania laptopa na kolanach lub pościeli, zwłaszcza jeśli wentylator jest zamocowany od dołu,
 • korzystanie ze specjalnych podkładek chłodzących – takie produkty można podłączyć do kontaktu. Pozwalają podnieść laptop, a jednocześnie wspierają jego wentylator dodatkowym wiatrakiem,
 • regularne czyszczenie wentylatora – kurz w wiatraku może doprowadzić do jego zablokowania, a więc wyraźnego zmniejszenia wydajności podzespołu.

Co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał, jeśli wymienione metody nie działają? Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem może być przeprowadzanie regularnych konserwacji w profesjonalnym punkcie serwisowym.

W takich miejscach możliwa jest wymiana past chłodzących i wyczyszczenie wentylatora pod wysokim ciśnieniem. Konserwację warto przeprowadzać co najmniej raz na 2 lata w zależności od intensywności eksploatacji urządzenia.

Konserwacja laptopa wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i narzędziami. Nawet drobny błąd może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów płyty głównej.

 

 

Sprawdź również:

Zalany laptop

Jak sprawdzić czy dysk twardy jest uszkodzony

Komputer nie widzi pendrive – jak odzyskać dane?

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.