Zalany laptop – Co robić, a czego unikać przy zalaniu laptopa?

Wielogodzinna praca czy granie na laptopie często skłaniają jego użytkownika do sięgnięcia po przekąskę i napój. Może nim być kawa lub herbata, ale też cola, sok czy mleko, a jeśli spędza on czas na relaksie w sieci – również wino i inne rodzaje alkoholu. Niestety są one nie tylko sposobem na poprawę komfortu, ale też potencjalnym zagrożeniem dla urządzenia. Przypadkowo zalany laptop staje się poważnym problemem.

 

 

Co zrobić natychmiast po zalaniu laptopa?

 

Zalanie laptopa niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko trwałego uszkodzenia sprzętu. Do serwisów komputerowych trafiają urządzenia, które na skutek nieostrożności są poważnie zniszczone i często wymagają kosztownej naprawy. Sytuację pogarsza jeszcze fakt, że po wylaniu napoju na klawiaturę użytkownik nie powstępuje właściwie. Reagując impulsywnie i stosując „sprawdzone”, metody przyczynia się do powstawania dalszych uszkodzeń.

Co robić, gdy zostanie zalana klawiatura w laptopie? Pierwszym krokiem jest natychmiastowe odłączenie urządzenia od źródła zasilania. Konieczne jest też wyjęcie lub zresetowanie baterii. Jeśli jest ona wmontowana na stale, zazwyczaj możesz wykonać reset przez niewielki otwór w spodzie obudowy, wykorzystując do tego igłę lub spinacz biurowy. Następnie laptop zalany wodą lub napojem należy odwrócić klawiaturą w kierunku blatu. Jeśli nie masz możliwości rozłożenia sprzętu na płasko, umieść ją na krawędzi stołu, a panel LCD opuść w dół. Alternatywą jest też ustawienie urządzenia w stożek ? najmniej polecane przez specjalistów.

 

 

Czyszczenie laptopa po zalaniu

 

Suszenie laptopa po zalaniu wymaga czasu, dlatego najlepiej zostawić go we wskazanej pozycji na 48 godzin. Warto pamiętać, że zamknięta obudowa w znacznym stopniu ogranicza odparowywanie płynu. Dlatego z pozoru suche urządzenie w rzeczywistości może zawierać jeszcze resztki wilgoci. Te z kolei szybko przyczynią się do powstania zwarcia i spalenia elektroniki.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to nie woda stanowi największe zagrożenie dla urządzeń elektronicznych. Znacznie bardziej niebezpieczne jest zalanie laptopa colą, piwem czy innymi napojami. Do prawdziwych wrogów zaliczają się cukier, sole mineralne oraz występujące w napojach kwasy – ortofosforowy, cytrynowy i askorbinowy. Po odparowaniu wilgoci osadzają się one na elementach i przyczyniają się do powstawania mikro zwarć lub szybko postępującej elektrokorozji. Z tego powodu laptop zalany piwem czy colą wymaga nie tylko suszenia, ale też czyszczenia.

 

Sprawdź również: Odzyskiwanie danych z pendrive

 

Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, oddając urządzenie do serwisu po zakończeniu suszenia. Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz rozmontować laptop i wyczyścić go samodzielnie. Do tego celu będą potrzebne alkohol izopropylowy (do kupienia w sklepach elektronicznych i budowlanych) oraz woda destylowana (dostępna w aptece). Wodę możesz usunąć za pomocą chusteczek higienicznych. Ślady korozji usuwaj za pomocą patyczka kosmetycznego i roztworu wody destylowanej z izopropanolem, w proporcji 1:1.

 

 

Czym został zalany laptop – woda, piwo, cola. Czy jest różnica?

 

Jak wspomniano wcześniej zalanie laptopa piwem, colą czy herbatą, a wylanie na niego czystej wody to dwa zupełnie odmienne problemy. Usuwanie wilgoci często wymaga jedynie odpowiedniego wysuszenia urządzenia, najlepiej w warunkach naturalnych, bez korzystania z suszarki do włosów czy sprężonego powietrza. Następstwem ich użycia może być wdmuchanie drobinek wody w miejsca, w których jej nie ma. Ponadto, rozgrzane powietrze suszarki źle działa na elektronikę i części z tworzywa sztucznego.

Znacznie większym problemem jest zalanie laptopa colą, winem, słodkimi sokami, a nawet rozpuszczonymi lekami na przeziębienie. W takiej sytuacji związki zawarte w napojach po wysuszeniu nadal są obecnie na powierzchni płyty głównej i innych podzespołów, stwarzając zagrożenie po kilku tygodniach czy miesiącach użytkowania sprzętu. Od sposobu postępowania zależy, czy zalany laptop będzie działał. Dlatego, nawet po całkowitym wysuszenia i wyczyszczeniu ? warto oddać go do serwisu w celu przeprowadzenia diagnostyki.

 

 

Czego nie robić po zalaniu laptopa?

 

Kiedy przypadkowo zostanie zalana klawiatura laptopa, większość użytkowników w takiej sytuacji reaguje odruchowo. Sięgając po metody zaczerpnięte z internetowych porad lub usłyszane od znajomych możesz spowodować znacznie więcej szkód, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia. Dlatego powstrzymaj się od działań takich jak:

 • suszenie urządzenia suszarką lub sprężonym powietrzem,
 • odsysanie wody odkurzaczem,
 • przyspieszanie suszenia za pomocą farelki, piekarnika czy innych urządzeń grzewczych,
 • czyszczenie alkoholami spożywczymi,
 • potrząsanie sprzętem,
 • suszenie w ryżu,
 • uruchamianie sprzętu przed całkowity wysuszeniem i wyczyszczeniem,
 • transport mokrego laptopa.

Każda z tych czynności może doprowadzić do dalszego wnikania wilgoci i zawartych w napojach związków do najmniejszych zakamarków. W następstwie części do tej poru suche i sprawne mogą również ulec uszkodzeniu.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.