Komputer nie widzi pendrive

Potrzebujesz pilnie coś sprawdzić, skopiować dane, wkładasz pendrive do portu USB. Po kilku sekundach nadal nic, komputer nie widzi pendrive. Nikt nie lubi takich niespodzianek – zwłaszcza kiedy liczy się czas. Co może być przyczyną takiego stanu? Możliwości jest kilka – w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na to, dlaczego tak się dzieje oraz co zrobić, jeżeli komputer nie widzi pendrive.

 

 

Co robić gdy komputer nie widzi pendrive?

 

Pierwszą czynności, która powinieneś wykonać, to sprawdzenie, czy problem dotyczy tylko tego pendrive. Jeżeli masz pod ręką drugi, włóż go do portu USB. Nie każdy dysponuje drugim komputerem, ale jeśli masz taką możliwość – zobacz, czy na innym sprzęcie pendrive jest odczytywany.Obejrzyj dokładnie swój pendrive – być może został uszkodzony mechanicznie. Sprawdź również wejście USB w komputerze. W przypadku, gdy zauważysz wyłamanie lub pęknięcie w gnieździe USB, mogło dojść do zwarcia pinów – lepiej nie naprawiaj tego samodzielnie, możesz doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej.

 

 

Dlaczego komputer nie widzi pendrive?

 

Problem z gniazdem USB po stronie komputera lub z wtyczką USB w samym pendrive to dość częsta przyczyna braku komunikacji z przenośnym urządzeniem pamięci, ale nie jedyna. Może się zdarzyć, że Twój komputer nie widzi pendrive z innego powodu. Gdy sprawdzisz już pendrive i gniazdo USB w komputerze pod kątem uszkodzeń mechanicznych i nie wykryjesz niczego niepokojącego, a także okaże się, że inny pendrive działa jak należy, spróbuj innych metod odzyskania danych z urządzenia.

 

 

Jak naprawić pendrive którego nie widzi komputer?

 

Po zweryfikowaniu pierwszego kroku i braku rozwiązania problemu, czas na kolejną metodę. Może być tak, że przyczyną tego, że komputer nie widzi pendrive, jest tzw. „złe mapowanie liter dysków”. Jak wiesz, po wejściu w „mój komputer” zobaczysz dostępne urządzenia, do których przypisane są konkretne litery. Jest szansa, że Twój komputer nie odczytuje prawidłowo litery pendrive. Oto co powinieneś zrobić:

 • Uruchom menadżera dysków – w każdej wersji systemu Windows działa ten sam skrót klawiszowy: klawisz „Windows” + „R”, dzięki któremu ręcznie możesz otworzyć pożądaną aplikację – teraz możesz uruchomić manager dysków
 • Wpisz „diskmgmt.msc” i naciśnij „Enter”? Znajdź na liście dysków swój pendrive? Kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję „Zmień literę dysku i ścieżki”,
 • Zmień literę dysku, wybierając którąkolwiek z dostępnych liter? Wejdź w „Mój komputer” i sprawdź, czy pendrive jest teraz widoczny

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pendrive będzie już dostępny. Jeśli się tak nie dzieje, jest jeszcze jedna opcja, którą warto wypróbować:

 • Wejdź w panel sterowania, a następnie w manager urządzeń? Rozwiń pozycję „Stacje dysków”,
 • Jeśli Twój pendrive jest tam widoczny i zaznaczony żółtym wykrzyknikiem, to znak, że przyczyną problemu może być uszkodzony sterownik pendrive,
 • Kliknij prawym przyciskiem myszki na pozycji pendrive i wybierz „Właściwości”,
 • Przejdź do zakładki „Sterownik”,
 • Teraz masz trzy możliwości – wykonaj je po kolei, za każdym razem sprawdzając, czy po wykonaniu jednej z nich komputer nie widzi pendrive w dalszym ciągu:
 1. Kliknij „Aktualizuj sterownik”,
 2. Kliknij „Przywróć sterownik”,
 3. Kliknij „Odinstaluj urządzenie”, a po odinstalowaniu włóż pendrive ponownie do gniazda

Jeśli po wykonaniu wszystkich czynności komputer nie widzi pendrive, problem może być bardziej złożony.

Co zrobić, gdy pendrive nie jest widoczny w managerze urządzeń? Możesz nadal przywrócić pendrive do życia, ale ten proces spowoduje usunięcie z niego wszystkich danych. Nadal jest duże prawdopodobieństwo, że uda się je odzyskać, ale lepiej wtedy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Sam proces „reanimacji” pendrive wygląda następująco:

 • Uruchom wiersz poleceń – wciśnij razem „Windows” i „R”, następnie wpisz „cmd” i naciśnij „Enter”
 • Wpisz „diskpart” i naciśnij „Enter”
 • Wpisz „list disk” i naciśnij „Enter”
 • Jeżeli na liście dysków pendrive jest widoczny, możesz spróbować go przywrócić do działania:
 1. Wpisz „selec t disk X”, gdzie „X” jest numerem dysku – na liście dysków obok numeru dysku jest wyświetlona pojemność dysku – dzięki temu zidentyfikujesz, który jest pendrivem
 2. Wpisz „clean” i naciśnij „Enter” – zachowaj ostrożność, zrób to tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że wybrałeś odpowiedni dysk, nie chcesz z pewnością wyczyścić żadnej partycji Twojego dysku twardego!
 3. Wpisz „create partition primary” i naciśnij „Enter”
 4. Wpisz „active” i naciśnij „Enter”
 5. Wpisz „format fs=ntfs label=”Pendrive USB” quick” i naciśnij „Enter” – to polecenie sformatuje pendrive i utworzy system plików NTFS – najczęściej wykorzystywany format w pamięciach przenośnych
 6. Wpisz „assign” i naciśnij „Enter” – to polecenie przypisze literę dysku do pendrive) Wpisz „exit” i naciśnij „Enter” – tym sposobem wyjdziesz z wiersza poleceń

Ta operacja powinna spowodować, że pendrive będzie widoczny dla Windows i komputera, ale nie będzie na nim danych, które wcześniej były zapisane.

 

 

Komputer widzi, ale nie czyta pendrive

 

Zazwyczaj problem tego typu występuje wtedy, gdy system nie ma załadowanych odpowiednich sterowników urządzenia. Wejście w manager urządzeń i odinstalowanie sterowników w zakładce pamięci przenośnej „Inne urządzenia -> Mass storage” oraz ponowne włożenie pendrive rozwiązuje kłopot. Jeśli masz wątpliwości i nie chcesz ryzykować wprowadzania zmian na tym poziomie – rekomendujemy udać się po poradę do specjalisty IT.

 

 

Komputer nie widzi pendrive – jak odzyskać dane?

 

Jeżeli Twój komputer nie widzi pendrive i powyższe sposoby nie przyniosły rezultatów lub udało Ci się przywrócić pendrive do życia kosztem usunięcia jego zawartości – najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów zajmujących się odzyskiwaniem danych. Nie tylko pomogą Ci odzyskać utracone dane, ale także odpowiedzą na pytanie: „dlaczego komputer nie widzi pendrive?”. Pamiętaj – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i nie chcesz ryzykować pojawienia się większych problemów poprzez ingerowanie w wierszu poleceń – udaj się do specjalistów.

 

Przeczytaj również: Dlaczego samodzielne odzyskiwanie danych z dysków i telefonów jest ryzykowne?

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.