Uszkodzenie kontrolera w dyskach SSD

Dyski SSD mogą ulec awarii na skutek m.in uszkodzeni chipów na których jest zapisane oprogramowanie sterujące pracą dysku.

Uszkodzenie to nazywane jest uszkodzeniem kontrolera dysku SSD, uszkodzeniem oprogramowania lub uszkodzeniem firmware.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia kontrolera dysk przestaje być widoczny w BIOS komputera lub zaczyna być widoczny z zerową pojemnością lub pod inną nazwą np. SATAFIRM 11.

Do uszkodzenia kontrolera najczęściej dochodzi samoistnie – chip dysku SSD na którym zapisane jest oprogramowanie sterujące pracą dysku SSD ulega zużyciu. Inną przyczyną uszkodzenia kontrolera może być upadek dysku SSD lub laptopa w którym pracuje dysk SSD, zalanie dysku SSD, nagłe i gwałtowne zamknięcie pokrywy laptopa lub przepięcie. Uszkodzenie kontrolera jest poważną usterką, ponieważ bez sprawnie działającego oprogramowania dysku SSD nie jesteśmy w stanie komunikować się z dyskiem. Informacje zapisane na kościach pamięci są przechowywane w postaci zaszyfrowanej i mogą być odczytane jedynie poprzez działający kontroler dysku.

Dlatego jeśli dojdzie do uszkodzenia kontrolera nie należy podejmować prób samodzielnego odzyskiwania danych, nie można sformatować dysku lub podejmować prób wgrania nowych danych lub oprogramowania na dysk.

Odzyskiwanie danych musi być przeprowadzone przy użyciu specjalistycznego sprzętu i wiedzy z zakresu budowy i działania dysków SSD. Polega ono na zdiagnozowaniu stanu dysku. Bada się stan podzespołów dysku SSD, następnie dokonuje odbudowy wirtualnego translatora, który jest kluczową częścią obszaru serwisowego dysku SSD. Po odbudowie translatora można rozpocząć pracę z odczytem danych z kości pamięci.

Czasami jednak stan dysku SSD i jego podzespołów uniemożliwia odczyt zawartości kości pamięci. Niezbędne jest wtedy przelutowanie chipów dysku SSD na nową płytkę SSD lub odczyt zawartości kości pamięci bezpośrednio z chipów pamięci za pomocą czytników i odbudowa wirtualnego kontrolera za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

Straciłeś dane z dysku SSD? Skontaktuj się z AVIDATA i uzyskaj darmową poradę na temat dalszego postępowania i dostarczenia nośnika do naszej firmy.

 

Nasi klienci

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.