Odzyskiwanie danych po formacie

Utrata danych to bardzo często wielki kłopot dla użytkowników komputerów i innych urządzeń wykorzystujących elektroniczne nośniki pamięci. Korzystanie z nośników danych wiąże się z tym, że ulegają one uszkodzeniom, a przechowywane na nich pliki mogą zostać utracone. Niekiedy do utraty danych można doprowadzić poprzez sformatowanie dysku. Odzyskiwanie danych po formacie jest możliwe, powodzenie odzyskiwania danych zależy od nośnika jaki został sformatowany.

Odzyskiwanie danych po formacie różni się w zależności od technologii zapisu danych na nośniku.

Format dysku SSD, dysku SMR lub nowoczesnej karty SD prowadzi do wyzerowania translatora – odzyskane danych jest możliwe przy użyciu dedykowanego oprogramowania lub odzyskiwania bezpośrednio z kości pamięci nośnika.

 

Format dysku HDD lub zwykłej karty pamięci czy pendrive najczęściej kasuje informacje o położeniu danych. Dane są nadal na nośniku ale nie są widoczne dla użytkowania.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD i dysku SMR

Dyski twarde oparte na technologii Shingle Magnetic Record (SMR)  dyski SSD  mają wbudowaną funkcję TRIM, czyli zerowania  pamięci , obszaru gdzie zapisane są usunięte dane.  Dodatkowo  po szybkim formatowaniu translator dysku zostaje wymazany i dysk odczytuje zamiast danych tylko zera. Odzyskiwanie danych jest wtedy bardzo zaawansowane i może być skutecznie przeprowadzone w laboratorium Avidata.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD lub dysków z technologią SMR polega na zablokowaniu oprogramowania dysku tak, aby dysk przestał zerować pamięć. Następnie odbudowuje się translator  takich dysków korzystając ze specjalistycznego oprogramowania i dopiero analizuje zawartość dysku pod kątem utraconych danych.

W przypadku dysków SSD kluczową rolę po formacie dysku lub usunięciu danych gra czas. Im szybciej dostarczy się dysk do odzyskiwania danych tym większa jest szansa, że nie doszło do wyzerowania danych. Bardzo ważne jest, żeby odpiąć dysk od źródła zasilania lub wyjąć z laptopa albo w przypadku braku możliwości wyciągnięcia dysku wyłączyć laptop bez trybu uśpienia lub hibernacji (obecnie laptopy często zostawia się w trypie uśpienia, co również może uaktywniać funkcję TRIM w dyskach).

Odzyskiwanie danych z dysku PMR

Wykonanie formatu dysku HDD z technologią PMR (zapis magnetyczny prostopadły – ścieżki magnetyczne są zapisywane obok siebie, bez nakładania się)  nie oznacza, że dane zostały utracone na zawsze. Jeśli na dysk nie zostały nagrane nowe dane i nie zostało wykonane niskopoziomowe  formatowanie dysku a jedynie szybki format, będzie możliwość odzyskania danych.

Formatowanie dysków PMR polega na przygotowaniu dysku do ponownego zapisu. Podczas formatowania możemy podzielić dysk na partycje lub zmienić dotychczasowy system plików na inny. Podczas formatowania  wpisywana jest informacja o nowym systemie plików lub usunięciu znaczników pliku. Same dane nie są usuwane, pliki przestają być widoczne z poziomu użytkownika dysku i dysk jest gotowy do ponownego zapisu nowych danych.

Odzyskiwanie danych z dysku po formacie polega na zabezpieczeniu obrazu dysku. Następnie wykonuje się analizę zawartości dysku pod kątem odnalezienia plików i nazw plików zapisanych na dysku przed formatem.

Programy dostępne w Internecie są w stanie odzyskać dane z prostych przypadkach, często jednak dane nie mają swoich oryginalnych nazw i nazw katalogów w których się znajdowały.

Avidata ma możliwość dużo bardziej zaawansowanego i bezpiecznego odzyskiwania danych po formacie dysku. Przywracamy dane również w przypadku formatu dysku na inny system plików, dzielenia dysku na partycje lub gdy na dysku znajdowały się bazy danych programów lub pliki niestandardowe.

Jak odzyskać dane z dysku po sformatowaniu dysku

Odzyskiwanie danych po sformatowaniu dysku SSD i dysków SMR jest procesem bardzo zaawansowanym i może być wykonane w laboratorium Avidata.  

Dyski SSD to technologia zapisu informacji oparta na półprzewodnikach. Pamięć dysku składa się z komórek pamięci, które muszą mieć zerową zawartość żeby wpisać dane.

Dyski SMR to dyski talerzowe z technologią zapisu Shingled Magnetic Recording. Ścieżki zapisu w dyskach nakładają się na siebie jak dachówki, dzięki temu gęstość zapisu zwiększa się o 25%.

Po sformatowaniu dysku SSD lub dysku SMR wymazuje się translator dysku, przez co dysk widzi  same zera zamiast danych.

Dodatkowo w dyskach SSD jest wbudowana funkcja TRIM, polegająca na zerowaniu komórek pamięci w których zapisane są usunięte dane. Oznacza to, że usunięte dane są na dysku SSD przez pewien czas (zazwyczaj od 1 godziny do 24 godzin) ale dysk SSD komórka po komórce trwale wymazuje dane. Powodzenie odzyskiwania zależy od czasu jaki upłynął od usunięcia danych. Funkcja TRIM działa nieustannie, gdy dysk podpięty jest do zasilania.

Podczas procesu odzyskiwania w AVIDATA blokujemy funkcję TRIM poprzez odcięcie kontrolera dysku od pamięci dysku SSD i odbudowujemy translator co umożliwia czytanie danych zawartych na dysku przed formatem a które nie zdążyły się trwale wyzerować.

Powodzenie odzyskiwania zależy od czasu jaki upłynął od usunięcia danych, formatowania dysku SSD do momentu dostarczenia dysku do AVIDATA.

Jak odzyskać dane z dysku - ryzyko utraty danych

W internecie dostępne są różne programy do odzyskiwania danych po formacie. Żaden z nich nie może jednak zagwarantować skuteczności, co więcej może powodować ryzyko utraty danych. W niektórych przypadkach odzysk utraconych danych można przeprowadzić samemu. Dotyczy to dysków magnetycznych starszego typu, czyli z protopadłym zapisem informacji – PMR.

Jednakże, żeby uzyskać gwarancje powodzenia i zminimalizować ryzyko trwałej utraty danych, warto odzyskiwanie danych powierzyć specjalistom z Avidata, którzy posiadają niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt.

PRZYPADKOWE SFORMATOWANIE DYSKU MOŻE STANOWIĆ TRWAŁĄ UTRATĘ DANYCH.

Sformatowanie dysku może wiązać się z trwałą utratą danych. Dotyczy to w szczególności dysków SSD oraz dysków z talerzowych z zapisem SMR, w których podczas formatowania dochodzi do wymazana translatora dysku. Dane nadal są zapisane na dysku, ale dysk nie jest w stanie ich czytać, nowy translator dysku nie ma informacji o tym gdzie były zapisane nasze dane i zamiast danych widzi same zera.

Odzyskiwanie danych w takich przypadkach jest możliwe w LABORATORIUM AVIDATA.

Po sformatowaniu dysku należy jak najszybciej odpiąć dysk od źródła zasilania, nie podejmować prób samodzielnego odzyskania danych i dostarczyć dysk do AVIDATA.

 

Czytaj dalej:
Uszkodzona powierzchnia dysku | Usługi odzyskiwania danych | Cennik odzyskiwania danych

Samodzielny odzysk danych

Czytaj dokładnie instrukcje programów do odzyskiwania. Nie zastosowanie się do niektórych z nich może skutować trwałą utratą danych.

Nasi klienci

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.