Obraz dysku. Jak zrobić obraz dysku? Najlepsze programy.

Tworząc obraz dysku, jednocześnie uzyskujemy kopię wszystkich danych, które się na nim znajdują. Jego wykorzystanie stanowi stosunkowo łatwy i wygodny sposób na ewentualne przywrócenie wszystkich aplikacji, które mieliśmy zainstalowane na dysku naszego urządzenia bez konieczności ponownej ich instalacji. Sprawdźmy, jakie programy warto wykorzystać, żeby stworzyć obraz dysku. Czy wystarczą do tego darmowe aplikacje?

 

 

Czym jest obraz dysku?

Obraz dysku stanowi jego wierną kopię. Nie chodzi tutaj jednak o skopiowanie wszystkich danych metodą kopiuj-wklej na zewnętrzny nośnik. W ten sposób nie otrzymamy obrazu dysku i nie spowodujemy, że aplikacje automatycznie będą zainstalowane. Tymczasem odtwarzając obraz nośnika bajt po bajcie, taki efekt uzyskamy. Mając  obraz dysku, możemy stosunkowo łatwo odtworzyć wszystkie dane, które znajdowały się w pamięci naszego urządzenia. Trudniej to przebiega w przypadku standardowego przenoszenia danych, co wymaga instalacji systemu operacyjnego, a następnie poszczególnych programów i ich baz. W przypadku obrazu możemy uzyskać oczekiwany efekt dosłownie kilkoma kliknięciami. Jest to dużo mniej czasochłonne i jednocześnie jest to najlepszy sposób na uzyskanie wiernej kopii dysku.

 

Przeczytaj również: Komputer nie widzi pendrive

 

 

Obraz dysku Windows 10, dlaczego warto go zrobić?

 

Każdy użytkownik komputera powinien mieć nośnik z obrazem partycji systemowej. Dlaczego? Dzięki temu zabezpieczamy się na wypadek utraty danych i oszczędzamy czas potrzebny na ich przywrócenie. Kluczowe jest jednak to, że za pomocą obrazu dysku możemy odzyskać dane systemu Windows 10 bez konieczności instalowania i konfigurowania oprogramowania. System ten oferuje narzędzia za pomocą których możliwe jest utworzenie takiej kopii.

Musimy jednak pamiętać o tym, że potrzebujemy nośnika danych, który będzie wystarczający na zapisanie backupu. Sam Windows 10 wymaga kilkudziesięciu GB powierzchni, a do tego należy doliczyć dane wszystkich programów, zdjęcia, pliki video i inne. Niektóre aplikacje umożliwiają tworzenie obrazu w skompresowanym rozmiarze, ale wówczas takiej kopii nie odtworzymy za pomocą dowolnej aplikacji.

 

 

Jak zrobić obraz dysku twardego?

 

Uzyskanie obrazu dysku twardego jest stosunkowo łatwym zadaniem. Najpierw musimy zdecydować, jakiej aplikacji chcemy do tego użyć. Po pierwsze może to być rozwiązanie wbudowane w system operacyjny, np. wspomniany Windows 10, lub oprogramowanie zewnętrzne. Oto, jak można to zrobić we wspomnianym systemie operacyjnym Microsoftu:

 • Wybieramy Start, a następnie Ustawienia.
 • Klikamy w sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia, a dalej z menu po lewej wybieramy Kopię zapasową.
 • Klikamy Dodaj dysk i wskazujemy nośnik, na którym ma być zapisana kopia zapasowa.

 

Możemy także ustalić częstość wykonywania backupu oraz określić, które foldery ma on obejmować. Mając taką kopię zapasową, możemy łatwo przywrócić dane. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić obraz dysku twardego, to pamiętaj o możliwości skorzystania z zewnętrznych programów do tworzenia obrazu dysku. Które aplikacje powinny się sprawdzić?

Przeczytaj również: Odzyskiwanie danych z karty SD

 

 

 

Najlepsze programy do tworzenia obrazu dysku

 

Mając odpowiednie oprogramowanie, wykonamy nie tylko obraz dysku systemu Windows 10, ale również innych systemów operacyjnych. Co więcej, możemy użyć całkowicie darmowych aplikacji, które mimo bezpłatności znakomicie spełniają swoje zadanie. Do takich programów zaliczamy:

 • EaseUS Todo Backup Free – wielu użytkowników uważa to oprogramowanie za najlepsze rozwiązanie do tworzenia obrazów dysków. Za jego pomocą można tworzyć kopie zapasowe całych dysków lub woluminów. Aplikacja dostępna jest również w wersji płatnej, ale ta darmowa zdecydowanie wystarczy do domowych potrzeb. Możemy tworzyć pełne, przyrostowe, różnicowe i planowane kopie. Płatne wersje umożliwiają m.in. przygotowywanie i przywracanie backupu korespondencji z programu Outlook.
 • WinToHDD Free – to równie prosta w obsłudze aplikacja, która umożliwia wykonanie szybkiej kopii. Najnowsza jej wersja oznaczona jest numerem 5.0. Narzędzie jest bezpłatne w przypadku zastosowań domowych. Program ten umożliwia reinstalację systemu na dysku, na którym jest zainstalowany, ale do tego potrzebny jest obraz tego dysku w formacie, który obsługiwany jest przez instalator Windows. Możemy również klonować system, a także tworzyć nośniki USB z wieloma instalatorami.
 • HDClone Free Edition – za pomocą tego programu możemy wykonać obraz całego dysku lub tylko wybranej partycji. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze ? dosłownie kilkoma kliknięciami możemy utworzyć obraz partycji systemowej. Aktualna wersja oznaczona jest numerem 10.1.0 i można ją stosować do potrzeb prywatnych. Narzędzie jest dostępne w polskiej wersji językowej. Wariant darmowy wiążę się jednak z pewnymi ograniczeniami ? nie otrzymamy za jego pomocą obrazu partycji, lecz wyłącznie obraz całego dysku. Poza tym maksymalna prędkość kopiowania w opcji bezpłatnej została ograniczona do 30 MB/s.

 

Przeczytaj również: Odzyskiwanie danych z pendrive

 

Tworzenie obrazu dysku nie wymaga specjalistycznej wiedzy i warto robić to systematycznie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy pamięta o podejmowaniu takich działań. Pomagamy naszym klientom w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych dysków, po formacie, a także w przywracaniu danych z nośników zewnętrznych.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.