Nośniki danych – które są najtrwalsze?

Cyfrowe nośniki danych otworzyły przed nami ogromne możliwości przechowywania danych – prywatnych lub biznesowych – w bezpiecznym miejscu. Obecnie dostępnych jest wiele takich nośników. Możemy na nich przechowywać nie tylko ulubioną muzykę, filmy czy zdjęcia, ale też ważne dokumenty z wrażliwymi danymi. Dlatego ważne jest, by wybrać taki nośnik danych, który będzie bezpieczny i trwały. Co mamy do wyboru?

 

Rodzaje nośników danych

Jeszcze do niedawna podstawowymi nośnikami danych były głównie płyty CD i DVD. Oferowały one jednak stosunkowo niewiele miejsca, a poza tym bardzo łatwo było je uszkodzić, na przykład poprzez zarysowanie płyty, i utracić część danych. Dlatego z biegiem lat ustąpiły miejsca pendrive’om, które odznaczały się większą pojemnością i trwałością na zniszczenie.

Dla porównania: płyty CD oferują około 700 MB pojemności, a płyty DVD 4,7 GB do 8,5 GB w przypadku płyt DVD+R DL. Natomiast pendrive’y oferują pojemności od 4 GB do nawet 1 TB. Poza tym zajmują niewiele miejsca i można z nich korzystać na każdym komputerze czy laptopie. Tymczasem płyty można odtwarzać wyłącznie na urządzeniach mających napęd na płyty. Z tego względu korzysta się z nich coraz rzadziej.

Po pendrive’ach pojawiły się także dyski zewnętrzne, które oferują znacznie większe pojemności sięgające nawet kilkunastu TB. Najpopularniejsze są dyski oparte na technologii HDD lub SSD. Ta druga opcja jest droższa, ale zapewnia szybsze i płynniejsze działanie. Dyski zewnętrzne są większe i mniej mobilne niż pendrive’y, ale za to zapewniają dużo większe pojemności i dodatkowe zabezpieczenia danych.

 

Zalety korzystania z nośników danych

Cyfrowe nośniki danych to bez wątpienia ogromne ułatwienie dla osób chcących przechowywać dane w dużych ilościach bez potrzeby ich fizycznej archiwizacji. Dokumenty papierowe zajmują znacznie więcej miejsca, łatwo mogą ulec zniszczeniu lub zagubieniu, a do ich przechowywania wymagane są odpowiednie warunki.

Tymczasem pendrive czy dysk przenośny to niewielkie urządzenie często mieszczące się w dłoni i zapewniające o wiele większe ilości miejsca do zapisu danych cyfrowych. Z łatwością można zachować je w porządku i w niezmienionym stanie, czego nie da się powiedzieć o tradycyjnych dokumentach papierowych czy zdjęciach w albumie.

Cyfrowe nośniki danych pozwalają na tworzenie folderów, katalogów i indeksów, dzięki którym wyszukiwanie jest znacznie szybsze i skuteczniejsze, nawet mimo przechowywania dużej ilości materiałów. Trwałość i mobilność nośników danych sprawia, że są one doskonałym narzędziem do przechowywania danych w dzisiejszych czasach.

 

Który nośnik danych jest najtrwalszy?

Trwały nośnik danych cyfrowych to gwarancja bezpiecznej i wieloletniej archiwizacji danych bez ryzyka ich utraty. Biorąc pod uwagę te kwestie, obecnie najlepszej wypadają dyski zewnętrzne, zwłaszcza dyski SSD. Są to urządzenia o dużych pojemnościach i dużej stabilności dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii.

Są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż dyski HDD, pendrive’y czy płyty CD/DVD. Mimo to zawsze trzeba pamiętać, że sprzęt może ulec zniszczeniu, aby więc nie utracić danych bezpowrotnie, warto je dodatkowo przechowywać w chmurze.

 

 

Nośniki danych, a odzyskiwanie danych

Chociaż dostępne dziś nośniki danych są dobrym sposobem przechowywania ważnych treści, nadal mogą ulec zniszczeniu. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu zalał telefon czy laptopa. Odzyskanie danych z zepsutego urządzenia nie jest łatwą sprawą. Dlatego warto o tym pomyśleć wcześniej i mieć nawyk wykonywania regularnego backupu danych.

Backup danych to proces tworzenia kopii zapasowych wszelkich cyfrowych informacji, plików i dokumentów. Polega na kopiowaniu istotnych danych na inne urządzenie, serwer czy chmurę, dzięki czemu w razie potrzeby można je potem bez trudu przywrócić. Aby backup spełnił swój cel, musi być przeprowadzany regularnie, by znajdowały się w nim najbardziej aktualne pliki.

Regularne tworzenie kopii zapasowych w firmach to konieczność, by w razie awarii sprzętu, błędu użytkownika czy ataku hakerskiego nie utracić bezpowrotnie istotnych danych niezbędnych do prowadzenia biznesu.

Chcąc więc przechowywać swoje dane i pliki w bezpiecznym miejscu, warto wybrać najtrwalszy nośnik danych i regularnie wykonywać kopie zapasowe.

 

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.