Pendrive

526

Czy da się odzyskać dane lub zdjęcia z uszkodzonego pendrive?

Czy da się odzyskać dane lub zdjęcia z uszkodzonego pendrive?

Pendrive jest zewnętrznym nośnikiem danych, którego popularność dorównuje obecnie telefonom komórkowym. Dysponowanie takim urządzeniem jest bardzo powszechne, co wynika też z łatwości przenoszenia, nagrywania czy też jego niskiej ceny. Z tego powodu też coraz częściej staje się on podręczną bazą prywatnych plików, w tym również kolekcji zdjęć z wakacji czy rodzinnych uroczystości.

 

 

Jak odzyskać pliki z pendrive?

Pomimo wielu zalet pendrive ma też wady, wśród których największą jest jego skłonność do różnego typu uszkodzeń. Wynika ona z małych rozmiarów, dzięki którym nośnik często jest noszony luzem w kieszeni, torebce czy na dnie plecaka. W takich warunkach nietrudno o jego zgniecenie, zalanie lub upadek z dużej wysokości. Czy odzyskanie danych z pendrive po jednym z takich wypadków jest możliwe?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. W wielu przypadkach zdjęcia nie są bezpowrotnie stracone, jednak ich odzyskanie nie zawsze jest łatwe i nie w każdej sytuacji jest też możliwe. Dlatego, jeśli zawartość nośnika jest dla Ciebie cenna i chcesz maksymalnie wykorzystać szansę na ich odtworzenie, jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest profesjonalny serwis. Dlaczego warto zrezygnować z samodzielnych prób?

Nawet, jeśli wiesz, jak odzyskać dane z pendrive i dysponujesz bezpłatnym oprogramowaniem, brak dostępu do narzędzi diagnostycznych uniemożliwi Ci sprawdzenie, co spowodowało awarię i jakie są jej rozmiary. Praktycznie jedyną sytuacją, w której samodzielne odzyskiwanie plików z pendrive może zakończyć się sukcesem, jest uszkodzenie logiczne. Jest ono skutkiem przypadkowego skasowania plików lub wykonania formatu.

Odzyskiwanie danych usuniętych z pendrive będzie skuteczne i bezpieczne tylko wtedy, gdy odzyskujesz dane na inny nośnik. Odzyskiwanie danych na pendrive z którego zostały usunięte powoduje nadpisanie (przykrycie) skasowanych danych nową zawartością.

Trudności w osiągnięciu celu stwarza fakt, że dostępne na rynku nośniki różnią się budową i mają cechy charakterystyczne dla produktów danej firmy. Pendrivy z wbudowanym chipem czy tzw. monolity wymagają innych metod postępowania. Ponadto, nawet przypadkowe wykonanie jednej prostej operacji na nośniku może spowodować nadpisanie danych, a wówczas odzyskiwanie danych z pendrive będzie znacznie utrudnione, a często nawet niemożliwe.

 

 

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Odzyskiwanie plików z pendrive czy dysku zewnętrznego przede wszystkim wymaga określenia rodzaju uszkodzenia. W praktyce dzieli się je na:

 • logiczne – dotyczące niepożądanych zmian w zapisie danych na nośniku (skasowanie, format),
 • mechaniczne – dotyczące fizycznych uszkodzeń nośnika (zgniecenie, złamanie, uszkodzenie elektroniki).

 

W przypadku tych pierwszych masz szansę na samodzielne odzyskanie utraconych zdjęć pod warunkiem, że zastosujesz się do kardynalnej zasady – nie wykonuj żadnych operacji na nośniku danych. Jak więc odzyskać zdjęcia z pendrive, skoro nie można niczego zmieniać w jego zapisie? Potrzebujesz do tego celu komputera oraz odpowiedniego oprogramowania. Po wgraniu oprogramowania na dysk twardy z systemem, podłączasz nośnik zewnętrzny z którego chcesz odzyskać dane i z poziomu komputera wykonujesz skanowanie nośnika.

Jeśli oprogramowanie znajdzie na twoim nośniku pliku możesz spróbować je odzyskać. Pamiętaj, żeby zawsze odzyskiwać dane na inny nośnik niż ten z którego odzyskujesz dane.

Jeśli odzyskasz pliki z dysku zewnętrznego  z którego zostały skasowane, utracisz je bezpowrotnie. Odzyskiwanie danych na dysk lub pendrive z którego zostały usunięte to najczęstszy błąd samodzielnych prób odzyskiwania danych.

Uszkodzenia mechaniczne różnego typu, począwszy od zgniecenia, a skończywszy na zalaniu czy zwarciu, bezwzględnie wymagają profesjonalnego podejścia. W takiej sytuacji z pomocą śpieszy serwis Avidata, który specjalizuje się w odzysku danych z różnych nośników i po rozmaitych awariach.

Przeczytaj również: Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu?

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.