Przegrzewanie smartfona - co warto wiedzieæ?
Smartfony stanowi± podstawê naszej codzienno¶ci. U¿ywamy ich ka¿dego dnia zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Dlatego ich dzia³anie musi byæ niezawodne. Okazuje siê jednak, ¿e smartfon potrafi siê przegrzaæ tak, jak ka¿de inne urz±dzenie elektroniczne.
Choæ czasami jest to wina wyj±tkowo wysokich temperatur panuj±cych na zewn±trz, to jednak nigdy nie nale¿y bagatelizowaæ takich objawów smartfonowych dolegliwo¶ci.
Sk±d bierze siê ten problem? Czy nagrzewanie siê smartfona mo¿e byæ niebezpieczne i jak temu zaradziæ? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poni¿ej.
Jaka jest optymalna temperatura dla telefonu?
Producenci wielu marek jasno podaj± zakres dzia³ania telefonu. Jest to przedzia³ od 0 do 30-35°C. Je¿eli smartfon pracuje w wy¿szych temperaturach, mo¿e to byæ dla niego wyj±tkowo niekorzystne.
Warto podkre¶liæ, ¿e telefony s± w stanie osi±gaæ takie temperatury samoistnie, nawet gdy s± trzymane w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Wówczas trzeba dok³adnie przyjrzeæ siê sytuacji, poniewa¿ nadmierne wydzielanie siê ciep³a podczas korzystania ze smartfona mo¿e byæ dla niego po prostu zabójcze.

Dlaczego telefon siê przegrzewa?
Powodów przegrzewania siê smartfona mo¿e byæ wiele i zazwyczaj trudno zlokalizowaæ ¼ród³o problemu. Istnieje jednak kilka czynno¶ci, które mog± powodowaæ wzrost temperatury poszczególnych komponentów telefonu.
Na pierwszym miejscu jest oczywi¶cie u¿ywanie aplikacji lub gier, które mocno obci±¿aj± procesor i uk³ad graficzny. Uk³ad ch³odzenia nie radzi sobie z niwelowaniem ciep³a, dlatego wzrost temperatury czuæ na obudowie i ekranie.
Drugim powodem mo¿e byæ nadmierne u¿ywanie danych komórkowych (zamiast Wi-Fi). Dzieje siê tak m.in. podczas ogl±dania filmów na platformach streamingowych, poniewa¿ w ca³y proces jest zaanga¿owany procesor, uk³ad graficzny oraz antena.
Kolejn± przyczyn± nagrzewania siê smartfona mo¿e byæ jego bateria. Najczê¶ciej telefon nagrzewa siê od baterii po jej ³adowaniu. Szczególnie mocno jest to zauwa¿alne w przypadku szybkich ³adowarek, które s± w stanie na³adowaæ telefon w 30-40 minut od 0 do 100%. Je¿eli jednak telefon samoistnie nagrzewa siê od baterii, to mo¿e oznaczaæ k³opoty.
Baterie litowo-jonowe w naszych telefonach dzia³aj± dziêki procesom chemicznym, generuj±cym energiê. Je¿eli w takiej baterii dojdzie do pewnych zmian, to proces chemiczny w ogniwach zostanie przerwany lub zmieniony, co mo¿e generowaæ ciep³o. W takiej sytuacji najlepiej niezw³ocznie udaæ siê do serwisu, aby zdefiniowaæ problem u profesjonalistów.
Procesor czy bateria - jak sprawdziæ co podnosi temperaturê smartfona?
Choæ smartfony mog± mieæ ró¿n± budowê, to jednak mo¿emy mniej wiêcej wywnioskowaæ, które komponenty aktualnie siê przegrzewaj±.
Je¿eli ciep³o rozchodzi siê z okolic aparatu, to najczê¶ciej bêdzie to przegrzewanie siê procesora lub uk³adu graficznego, poniewa¿ te komponenty najczê¶ciej s± zlokalizowane w bliskiej odleg³o¶ci od aparatów.
Ciep³o w ¶rodkowej i dolnej czê¶ci smartfona bêdzie wskazywa³o na problem z bateri±, gdy¿ s± one pod³u¿ne i zajmuj± przestrzeñ od aparatu w dó³.
Dlaczego wysoka temperatura jest niebezpieczna dla Twojego telefonu?
Przegrzewanie siê smartfona to nie tylko frustracja z powodu potu na d³oniach. Choæ wspó³czesne telefony maj± ju¿ moc obliczeniow± porównywaln± do komputerów, to jednak nie s± wyposa¿one w systemy ch³odzenia takie jak z PC-tów czy laptopów. Z tego powodu wzrost temperatury mo¿e prowadziæ do stopniowego uszkodzenia poszczególnych podzespo³ów.
Problem ten szczególnie mocno jest widoczny w trakcie upa³ów, kiedy temperatura smartfona ju¿ na starcie mo¿e wynosiæ oko³o 30°C. Nieustanne przegrzewanie siê telefonu mo¿e wyra¼nie zmniejszaæ jego wydajno¶æ, za¶ w skrajnych przypadkach taka ekspozycja podzespo³ów na wysokie temperatury mo¿e spowodowaæ ca³kowite uszkodzenie procesora.
Wówczas jedynym sposobem na uratowanie zawarto¶ci smartfona bêdzie specjalistyczne odzyskiwanie danych. Taka procedura nie uratuje ju¿ telefonu (najprawdopodobniej), ale pozwoli na odzyskanie wszystkich cennych informacji, które znajdowa³y siê w pamiêci urz±dzenia.
Co robiæ, aby zapobiec przegrzewaniu siê smartfona?
Konsekwencje przegrzania smartfona mog± byæ bardzo kosztowne, dlatego zdecydowanie lepiej unikaæ takich sytuacji. Przede wszystkim musisz pamiêtaæ, ¿eby nie trzymaæ smartfona na s³oñcu. Nawet 15 minut na pe³nym s³oñcu mo¿e nagrzaæ telefon do ponad 70°C. Pomy¶l tylko, co wtedy dzieje siê z jego komponentami.
Oprócz pilnowania tego, aby telefon nie by³ wystawiony na s³oñce, warto wy³±czyæ tak¿e wszystkie niepotrzebnie dzia³aj±ce aplikacje, które obci±¿aj± procesor i bateriê.
Warto tak¿e pomy¶leæ o zmianie etui na letnie, przewiewne. Gruba warstwa silikonu powoduje szybki wzrost temperatury.
Pamiêtaj tak¿e, aby nie ³adowaæ smartfona za pomoc± powerbanku, zw³aszcza gdy na zewn±trz panuje upa³. O wiele lepiej jest na³adowaæ go ³adowark± fast charge w domu, gdzie nie bêdzie nara¿ony na dzia³anie wysokiej temperatury.