Drodzy klienci! Zapraszamy do nowej lokalizaji na ul. Chłodną 64
Chcesz odzyskać dane...? Trafiłeś doskonale!        
Zamów odzyskiwanie danych
Telefon: 22 861 86 49

Macierze RAID

Profesjonalne odzyskiwanie danych z macierzy dyskowych
Odzyskiwanie danych z macierzy dyskowych RAID

Odzyskiwanie danych jest przywróceniem struktury zapisu informacji, która wskutek zdarzeń, błędów lub działań celowych została zaburzona. Zadanie to jest wyspecjalizowaną dziedziną informatyki. Obszar ten łączy przedmioty takie jak fizyka, elektronika, robotyka i kryptologia, znajomość metod tworzenia i przechowywania danych oraz funkcjonowania systemów informacji.


Macierz RAID

RAID to Redundant Arrai of Independent Disks, czyli nadmiarowa macierz niezależnych dysków. Jest to system zapisu informacji, w którym korzysta się z wielu fizycznych, współpracujących ze sobą jednostek, które przez system postrzegane są jako jeden dysk logiczny. Zadaniem RAID jest zwiększenie przestrzeni dyskowej, czasu dostępu do danych i ochrona przechowywanej informacji.

Podstawowym elementem macierzy RAID jest kontroler dysków. Może to być urządzenie fizyczne (sterownik) lub rozwiązanie programowe, które będzie wykorzystywać moc CPU komputera. Trzecim rozwiązaniem, pośrednim, jest ustawienie płyty głównej, aby postrzegała wiele wpiętych dysków jako jeden (opcja fakeRAID).

Uszkodzenie macierzy RAID

Uszkodzenia macierzy dyskowych RAID może mieć trojaką przyczynę, sprzętową, programową albo ludzką. Do przyczyn sprzętowych możemy zaliczyć uszkodzenia takie jak:

  • uszkodzenie dysku twardego lub jego podzespołu (elektronicznego lub mechanicznego);
  • uszkodzenie sterownika systemowego RAID;

Awarie mogą nastąpić wskutek zużycia elementów mechanicznych sprzętu, skoku napięcia, przegrzania sprzętu lub uszkodzenia fizycznego poprzez zanieczyszczenia, uderzenie lub drgania (wibracje).

Uszkodzenia mogą mieć także charakter programowy, do nich możemy włączyć:

  • błąd konfiguracji macierzy RAID;
  • błąd oprogramowania sterownika lub dysku twardego;
  • błąd zgodności dysków;

Uszkodzenia spowodowane działaniem człowieka możemy podzielić na:

  • usunięcie, nadpisanie lub sformatowanie struktury plików i baz danych;
  • błędna konfiguracja programowa kontrolera macierzy RAID;
  • niewłaściwe usunięcie lub zastąpienie nośnika;
  • zapomniane lub zgubione hasło;
  • sabotaż;

Odzyskiwanie danych

W przypadku awarii macierzy RAID nie należy samodzielnie próbować naprawiania struktury danych. Istnieje poważne ryzyko spowodowania dalszych i nieodwracalnych uszkodzeń. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID wymaga wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego oprogramowania. Nieprofesjonalne usiłowania narażają bezpieczeństwo danych. Najlepszym działaniem, które skróci czas awarii i pozwoli na odzyskanie danych jest kontakt z naszymi pracownikami i ustalenie warunków przekazania nośników.


Dane kontaktowe

Pogotowie 24h: 730 028 969
Odzyskiwanie danych z macierzy: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław
22 861 86 49
kontakt@avidata.pl

Pomoc RAID

Informacja

Gdy dojdzie do awarii serwera lub serwer zacznie się nietypowo zachowywać skontaktuj się ze specjalistami Avidata Sp. z o.o. w celu uzyskania profesjonalnej porady i pomocy.