Zalany telefon – jak odzyskać zdjęcia i dane?

Telefon wypadł Ci z rąk i wylądował w kałuży, wannie, jeziorze lub rzece. A może z rąk wypadła Ci szklanka z wodą, która zalała smartfon? Podczas spaceru zerwała się gwałtowna ulewa, a Tobie nie udało się ochronić telefonu przed zalaniem?

Co robić? Przede wszystkim zachowaj spokój i zimna krew. Jeśli urządzenie nie miało ochronny przeciwko zalaniu (np. w postaci wodoszczelnej obudowy lub wodoodpornego case’a) – smartfonu najprawdopodobniej nie uda się uratować. I choć zalany telefon może wydawać się sytuacją beznadziejną, to istnieją sposoby na uratowanie tego, co najważniejsze – danych i zdjęć, zapisanych w pamięci urządzenia.

Sprawdź, co dzieje się z telefonem po zalaniu, czego nie powinno się robić oraz jakie kroki podjąć, aby odzyskać cenne informacje.

 

 

Woda w telefonie – co dzieje się z zalanym telefonem?

Każda woda to naturalny wróg dla elektroniki, w tym także dla smartfonów. Gdy telefon zostanie zalany, woda może dostać się do wnętrza urządzenia i spowodować korozję elementów elektronicznych. Skutki zalania mogą obejmować uszkodzenie baterii, karty SIM, aparatu, ale również części lub wszystkich podzespołów. Woda może również zakłócić działanie zewnętrznych przycisków oraz ekranu dotykowego.

 

 

Czego nie należy robić z zalanym telefonem?

Masz w zwyczaju pytać o radę wujka Google? Pamiętaj, że nie wszystko, co pojawi się w wynikach wyszukiwania jest warte przetestowania! Ot choćby propozycja wrzucenia zalanego urządzenia do miski z ryżem, który ma wyciągnąć z telefonu wilgoć. Szanse, że to pomoże są znikome. Dużo większe jest za to prawdopodobieństwo, że ziarenka ryżu utkną w otworach telefonu, a pył z suchych ziaren narobi dodatkowych szkód, zatykając wejścia.

Dlatego, zanim powiemy Ci, co zrobić z zalanym telefonem, chcemy wskazać, czego zdecydowanie nie robić. Jeśli nie chcesz pogorszyć sytuacji i kondycji zalanego telefonu, unikaj następujących błędów:

 • Nie włączaj i nie ładuj telefonu – jeśli Twój telefon został zalany, nie próbuj go włączać. To może spowodować zwarcie i dodatkowe uszkodzenia. Podłączanie ładowarki do zalanej baterii może być niebezpieczne i prowadzić do zwarcia.
 • Nie susz telefonu ani suszarką, ani na słońcu, ani na kaloryferze – wysoka temperatura może uszkodzić delikatne komponenty. Suszenie suszarką może również rozprowadzić wodę głębiej w urządzeniu.
 • Nie wstrząsaj telefonem – potrząsanie telefonem nie spowoduje, że wytrząśnięcia wody z wnętrza urządzenia, a wręcz przeciwnie – może przyczynić się do rozprowadzenia jej rozprowadzenia!

 

 

Pierwsza pomoc – co należy zrobić z zalanym telefonem?

Wiesz już, czego nie robić. A jakie działania należy podjąć, by zminimalizować szkody i uratować jak najwięcej?

 • Wyłącz telefon – jeśli telefon po zalaniu działa, natychmiast go wyłącz. To pomoże uniknąć zwarcia i pogłębienia strat.
 • Usuń z urządzenia wszystkie możliwe do wyjęcia elementy – przede wszystkim kartę SIM i kartę pamięci. Jeśli możesz zdjąć tylną klapkę – również to zrób. Odłóż wyjęte elementy na papierowy ręcznik i delikatnie je osusz.
 • Usuń baterię (jeśli to możliwe) – jeśli masz dostęp do baterii urządzenia, od razu ją wyjmij. To pomoże przerwać zasilanie elektroniki. Osusz baterię papierowym ręcznikiem.
 • Osusz urządzenie – delikatnie osusz urządzenie ręcznikiem papierowym lub miękką, chłonną szmatką.

 

 

Sposoby na odzyskiwanie danych i zdjęć z zalanego telefonu

O tym, czy Twoje urządzenie będzie jeszcze działało, przekonasz się za kilka dni. Po prostu daj smartfonowi czas na dokładne (i dogłębne) wyschnięcie. Próbę bezpiecznego podłączenia urządzenia możesz podjąć po minimum 5-7 dniach. Zanim to jednak zrobisz – zrób wszystko, by ocalić ważne dane, kontakty czy zdjęcia, które znajdowały się w pamięci telefonu.

Skorzystaj z kopii zapasowych! Większość nowoczesnych smartfonów automatycznie zapisuje Twoje dane i pliki w tzw. chmurze. Jeśli telefon był na bieżąco aktualizowanym, a Ty dopełniłeś/aś wszelkich formalności podczas instalacji – najprawdopodobniej wszystkie ważne dane znajdują się w chmurze.

Kopie zapasowe nie obejmują wszystkich danych, nie masz dostępu do chmury lub po prostu jej nie stworzyłeś/aś? Istnieją specjalne programy i narzędzia do odzyskiwania danych z uszkodzonych telefonów – wujek Google z pewnością będzie miał dla Ciebie w tej kwestii minimum kilka podpowiedzi. Możesz spróbować z nich skorzystać, choć pamiętaj, że skuteczność tych metod może być różna.

Jeśli dane znajdujące się na urządzeniu są bardzo ważne i nie chcesz ryzykować zaprzepaszczenia możliwości ich odzyskania – skorzystaj z usług specjalistycznego serwisu odzyskującego dane z zalanych telefonów. Profesjonaliści posiadają merytoryczną wiedzę i doświadczenia oraz zaawansowane narzędzia i sprawdzone metody, które umożliwiają ich odzyskanie jak największej ilości informacji.

Podsumowując, zalany telefon to sytuacja stresująca, ale istnieją sposoby na zminimalizowanie szkód i odzyskiwanie danych. Warto pamiętać, że cierpliwość i działania podejmowane z rozsądkiem mogą znacząco wpłynąć na ostateczny rezultat.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.