Jak skutecznie zabezpieczyć dane w firmie?

W dzisiejszym świecie, w którym wiele operacji jest realizowanych online bezpieczeństwo danych w firmie jest szczególnie istotne. Odpowiednie środki nie tylko minimalizują ryzyko utraty informacji, ale także chronią firmę przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi.

Istnieją różne metody zabezpieczania danych, w tym archiwizowanie plików, tworzenie kopii zapasowych, stosowanie oprogramowania antywirusowego, uwierzytelnienie w postaci haseł czy szyfrowanie. Bardzo ważne jest również przeszkolenie pracowników i opracowanie odpowiednich procedur.

 

 

Jakie dane mogą być przetrzymywane w firmie?

W firmie przechowuje się różnorodne dane, takie jak informacje na temat kontrahentów, klientów, pracowników, różnego rodzaju umowy, sprawozdania oraz pozostałe dokumenty firmowe. Każda z tych kategorii posiada wartość i znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa.

Dlatego istotne jest, aby zabezpieczyć je przed utratą, kradzieżą lub uszkodzeniem. Niepowołany dostęp czy wyciek danych z reguły ma bardzo poważne konsekwencje dla działalności firmy. W skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do jej upadku.

 

 

Sposoby na zabezpieczenie danych w firmie

Właściwa ochrona danych firmowych zmniejsza ryzyko ich utraty, kradzieży lub nieautoryzowanego dostęp. Istnieje wiele sposobów na poprawę bezpieczeństwa danych w komputerze . Do najbardziej popularnych metod należą:

 • archiwizowanie danych,
 • oprogramowanie antywirusowe
 • bezpieczne uwierzytelnianie
 • kopie zapasowe
 • szyfrowanie danych

 

Archiwizowanie danych

Jednym ze sposobów na ochronę danych komputerowych jest archiwizowanie. Upewnij się, że dostawca oprogramowania oferuje rozwiązanie, które umożliwia automatyzację tego procesu.

Archiwizację możesz również przeprowadzić samodzielnie na wydzielonej części dysku lub zewnętrznym nośniku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w razie awarii systemu lub utraty danych, będziesz mógł je szybko przywrócić.

 

 

Oprogramowanie antywirusowe

Jedną z najlepszych metod na zabezpieczenie danych w firmie jest inwestycja w płatne, specjalistyczne oprogramowanie antywirusowe. Po przeprowadzonej konfiguracji programy te działają praktycznie automatycznie, analizując pliki oraz strony internetowe pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Dzięki temu możesz się chronić przed wieloma zagrożeniami, takimi jak ataki hakerskie, phishing czy próby włamań i kradzieży danych. Dobre oprogramowanie antywirusowe może wykrywać i blokować różne zdarzenia, zwiększając bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej.

W przypadku zidentyfikowania zagrożenia oprogramowanie usuwa zainfekowane pliki lub przesyła je do kwarantanny. Programy antywirusowe regularnie powinny być regularnie aktualizowane, dzięki czemu mogą wykryć nowe złośliwe oprogramowania, które są stale rozwijane przez cyberprzestępców. Upgrade zwiększa poziom przed najnowszymi zagrożeniami i minimalizują ryzyko ataków.

 

 

Zadbaj o hasła

Popularnym elementem zabezpieczania danych w firmie jest uwierzytelnienie przy pomocy loginu i hasła. Tego typu identyfikacja pozwala również na śledzenie aktywności poszczególnych użytkowników oraz sprawdzenie, którzy pracownicy wykonywali konkretne czynności.

Upewnij się, że wszystkie dane identyfikujące są odpowiednio chronione. Wymagaj od pracowników stosowania szyfru o odpowiedniej długości i składającego się z różnych znaków – dużych i małych liter, cyfr i symboli specjalnych. Należy również pamiętać o regularnej zmianie haseł.

 

 

Inne sposoby

Oprócz powyższych metod, istnieje wiele innych sposobów zabezpieczania danych w firmie. Należy do nich między innymi tworzenie kopii zapasowych. Zaleca się ustalenie harmonogramu, zgodnie z którym określone pliki, foldery lub całe systemy są regularnie kopiowane. Częstotliwość tworzenia duplikatów zależy od stopnia zmienności danych oraz ich znaczenia dla firmy.

Kopie zapasowe można przechowywać na różnych nośnikach, takich jak zewnętrzne dyski twarde, serwery zdalne czy chmury. Ważne jest, aby wybrać nośnik, który zapewni odpowiednią pojemność, niezawodność i łatwy dostęp do skopiowanych zasobów.

Jeszcze innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa firmy jest szyfrowanie danych. Polega ono na przekształceniu zapisu w taki sposób, który uniemożliwia jego odczytanie przez osoby nieuprawnione, także w przypadku kradzieży lub nieautoryzowanego dostępu.

Szyfrowanie może odbywać się na różnych poziomach i dotyczyć całych zasobów lub konkretnych katalogów lub plików. W niektórych branżach przepisy prawne wymagają zabezpieczania danych za pomocą takiej metody.

Przeprowadzaj regularne szkolenia z zakresu ochrony danych w firmie, aby podnieść wśród pracowników świadomość na temat potencjalnych zagrożeń. Ustal i wdrażaj procedury, takie jak zasady korzystania z sieci komputerowej czy przechowywania poufnych dokumentów.

Skuteczne zabezpieczenie danych w firmie jest niezwykle istotne. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy dojdzie do awarii systemu lub sprzętu możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego dysku. W takie sytuacji skontaktuj się z naszą firmą. Działamy szybko i skutecznie przywracamy utracone dane.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.