Przegrzewanie smartfona – co warto wiedzieć?

Smartfony stanowią podstawę naszej codzienności. Używamy ich każdego dnia zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Dlatego ich działanie musi być niezawodne. Okazuje się jednak, że smartfon potrafi się przegrzać tak, jak każde inne urządzenie elektroniczne.

Choć czasami jest to wina wyjątkowo wysokich temperatur panujących na zewnątrz, to jednak nigdy nie należy bagatelizować takich objawów smartfonowych dolegliwości.

Skąd bierze się ten problem? Czy nagrzewanie się smartfona może być niebezpieczne i jak temu zaradzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

 

 

Jaka jest optymalna temperatura dla telefonu?

 

Producenci wielu marek jasno podają zakres działania telefonu. Jest to przedział od 0 do 30-35°C. Jeżeli smartfon pracuje w wyższych temperaturach, może to być dla niego wyjątkowo niekorzystne.

Warto podkreślić, że telefony są w stanie osiągać takie temperatury samoistnie, nawet gdy są trzymane w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Wówczas trzeba dokładnie przyjrzeć się sytuacji, ponieważ nadmierne wydzielanie się ciepła podczas korzystania ze smartfona może być dla niego po prostu zabójcze.

 

 

Dlaczego telefon się przegrzewa?

 

Powodów przegrzewania się smartfona może być wiele i zazwyczaj trudno zlokalizować źródło problemu. Istnieje jednak kilka czynności, które mogą powodować wzrost temperatury poszczególnych komponentów telefonu.

Na pierwszym miejscu jest oczywiście używanie aplikacji lub gier, które mocno obciążają procesor i układ graficzny. Układ chłodzenia nie radzi sobie z niwelowaniem ciepła, dlatego wzrost temperatury czuć na obudowie i ekranie.

Drugim powodem może być nadmierne używanie danych komórkowych (zamiast Wi-Fi). Dzieje się tak m.in. podczas oglądania filmów na platformach streamingowych, ponieważ w cały proces jest zaangażowany procesor, układ graficzny oraz antena.

Kolejną przyczyną nagrzewania się smartfona może być jego bateria. Najczęściej telefon nagrzewa się od baterii po jej ładowaniu. Szczególnie mocno jest to zauważalne w przypadku szybkich ładowarek, które są w stanie naładować telefon w 30-40 minut od 0 do 100%. Jeżeli jednak telefon samoistnie nagrzewa się od baterii, to może oznaczać kłopoty.

Baterie litowo-jonowe w naszych telefonach działają dzięki procesom chemicznym, generującym energię. Jeżeli w takiej baterii dojdzie do pewnych zmian, to proces chemiczny w ogniwach zostanie przerwany lub zmieniony, co może generować ciepło. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie udać się do serwisu, aby zdefiniować problem u profesjonalistów.

 

 

Procesor czy bateria – jak sprawdzić co podnosi temperaturę smartfona?

 

Choć smartfony mogą mieć różną budowę, to jednak możemy mniej więcej wywnioskować, które komponenty aktualnie się przegrzewają.

Jeżeli ciepło rozchodzi się z okolic aparatu, to najczęściej będzie to przegrzewanie się procesora lub układu graficznego, ponieważ te komponenty najczęściej są zlokalizowane w bliskiej odległości od aparatów.

Ciepło w środkowej i dolnej części smartfona będzie wskazywało na problem z baterią, gdyż są one podłużne i zajmują przestrzeń od aparatu w dół.

 

 

Dlaczego wysoka temperatura jest niebezpieczna dla Twojego telefonu?

 

Przegrzewanie się smartfona to nie tylko frustracja z powodu potu na dłoniach. Choć współczesne telefony mają już moc obliczeniową porównywalną do komputerów, to jednak nie są wyposażone w systemy chłodzenia takie jak z PC-tów czy laptopów. Z tego powodu wzrost temperatury może prowadzić do stopniowego uszkodzenia poszczególnych podzespołów.

Problem ten szczególnie mocno jest widoczny w trakcie upałów, kiedy temperatura smartfona już na starcie może wynosić około 30°C. Nieustanne przegrzewanie się telefonu może wyraźnie zmniejszać jego wydajność, zaś w skrajnych przypadkach taka ekspozycja podzespołów na wysokie temperatury może spowodować całkowite uszkodzenie procesora.

Wówczas jedynym sposobem na uratowanie zawartości smartfona będzie specjalistyczne odzyskiwanie danych. Taka procedura nie uratuje już telefonu (najprawdopodobniej), ale pozwoli na odzyskanie wszystkich cennych informacji, które znajdowały się w pamięci urządzenia.

 

 

Co robić, aby zapobiec przegrzewaniu się smartfona?

 

Konsekwencje przegrzania smartfona mogą być bardzo kosztowne, dlatego zdecydowanie lepiej unikać takich sytuacji. Przede wszystkim musisz pamiętać, żeby nie trzymać smartfona na słońcu. Nawet 15 minut na pełnym słońcu może nagrzać telefon do ponad 70°C. Pomyśl tylko, co wtedy dzieje się z jego komponentami.

Oprócz pilnowania tego, aby telefon nie był wystawiony na słońce, warto wyłączyć także wszystkie niepotrzebnie działające aplikacje, które obciążają procesor i baterię.

Warto także pomyśleć o zmianie etui na letnie, przewiewne. Gruba warstwa silikonu powoduje szybki wzrost temperatury.

Pamiętaj także, aby nie ładować smartfona za pomocą powerbanku, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje upał. O wiele lepiej jest naładować go ładowarką fast charge w domu, gdzie nie będzie narażony na działanie wysokiej temperatury.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.