Jak odzyskać dane z telefonu na androidzie?

Smartfony stały się dziś podstawowym urządzeniem zarówno pod kątem pracy, jak i rozrywki. Choć co roku na rynku pojawia się ogromna ilość nowych modeli smartfonów, tak stale cierpią one na jedną wadę – wrażliwość na uszkodzenia.

Utrata danych zapisanych na smartfonie jest wyjątkowo stresującym przeżyciem. Niepokój jest tym większy, jeżeli na takim urządzeniu przechowywane były dane dotyczące pracy, czy prywatne zdjęcia. W jakich sytuacjach dochodzi do awarii smartfona i utraty danych? Co zrobić, kiedy uszkodzony został także i wyświetlacz?

Na szczęście taka sytuacja wcale nie jest tak bardzo patowa, jak mogłaby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poniżej podpowiadamy jakie są dziś skuteczne sposoby na odzyskiwanie danych z telefonu oraz doradzamy, co zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć się przed taką kryzysową sytuacją.

 

 

 

 

Kiedy dochodzi do utraty danych w Androidzie?

Zdjęcia, pliki wideo, kontakty, wiadomości, raporty, pliki, hasła dostępu do portali społecznościowych, notatki służbowe, pliki muzyczne – ilość rzeczy, którą przechowujemy dziś na smartfonach robi wrażenie. Urządzenia te stały się w zasadzie podręcznymi komputerami, które służą jako multifunkcyjne narzędzie do wszystkiego.

Wyobraź sobie, że z dnia na dzień tracisz dostęp do tych wszystkich plików i danych. Jeżeli przez moment wydawało Ci się, że po plecach wspina się właśnie panika, to właśnie takie emocje towarzyszą awariom smartfonów i utracie danych. Niestety takie sytuacje przytrafiają się dziś regularnie, gdyż współczesne telefony są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.

Poniżej przedstawiamy krótką listę najczęstszych powodów, które powodują utratę danych na smartfonie:

 • Awaria poszczególnych podzespołów – do takich usterek dochodzi w każdym smartfonie i nie ma żadnego znaczenia jego marka. Przy obecnej automatyzacji całej produkcji, wady fabryczne zdarzają się dość często. Co więcej, potrafią one pojawiać się dopiero po jakimś czasie od zakupu smartfona.
 • Uszkodzenie plików z danymi – kopiowanie lub przenoszenie danych może spowodować uszkodzenie takich plików. Do takich sytuacji dochodzi także w przypadku np. nagłego rozładowania baterii. Kiedy do utraty zasilania dojdzie w trakcie ich edycji, to zmiany mogą być poważne. Pliki mogą zniknąć z pamięci urządzenia lub być niezdatne do użycia.
 • Działanie osób trzecich – sieć jest dziś niebezpiecznym miejscem, w którym hakerzy tylko czekają na osoby nieświadome zagrożenia. Ryzyko ataku hakerów na smartfonach jest dziś nawet większe, niż w przypadku komputerów stacjonarnych lub laptopów. Dlaczego? Ponieważ smartfony opierają się na Androidzie, czyli systemie, który nadal ma sporo „dziur”. Często jest to także phishing, czyli jeden z rodzajów cyberataków.
 • Kradzież lub zgubienie telefonu – jeżeli Twój smartfon został skradziony lub zgubiony, to odzyskanie danych jest praktycznie niemożliwe. Jedyną nadzieją są dane przechowywane w chmurze, dlatego tak istotne jest częste tworzenie kopii zapasowych danych znajdujących się na smartfonie.

 

 

 

Jakie są sposoby na odzyskanie danych?

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie danych, które z jakiegoś powodu zniknęły z Twojego smartfona. Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem jest użycie danych, znajdujących się w chmurze. Niestety mało kto jest na tyle przezorny, aby wszystkie pliki trzymać w chmurze, dlatego problem utraconych danych jest dziś tak często poruszanym tematem na forach związanych z komputerami.

Kolejnym sposobem jest oczywiście użycie odpowiedniego oprogramowania, które jest w stanie odzyskać nawet te pliki, które zostały z urządzenia skasowane. Wśród takich programów najpopularniejsze są:

 • 7thShare Android Data Recovery
 • Wondershare Dr.Fone Android Data Recovery
 • Aiseesoft Android Data Recovery
 • Recuva
 • DMDE
 • Disk Drill

Warto nadmienić jednak, iż użycie jednego z powyższych programów do odzyskiwania danych z urządzeń opartych o system Android, zmniejsza powodzenie odzyskiwania danych. Użytkownicy wyżej wymienionych programów często narzekają na forach, że mimo wielokrotnych prób, nie udało się im odzyskać uszkodzonych lub skasowanych plików. Użycie na własną rękę programów w niewłaściwy sposób nadpisuje dane w telefonie i prowadzi do ich bezpowrotnej utraty. Profesjonaliści z firmy Avidata zauważyli, że najwięcej danych udaje się odzyskać z telefonów, w których nie było podejmowanych prób odzysku na własną rękę.

Skorzystanie z profesjonalnych firm, które oferują usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników, w tym również i smartfonów daje najwyższą gwarancję powodzenia odzyskiwania. Skorzystanie z usług takiej firmy jest bardzo często ostatnią deską ratunku przed całkowitą utratą danych, które chce się odzyskać za wszelką cenę.

Odzyskiwanie danych z telefonu w specjalistycznej firmie polega na zbadaniu pamięci telefonu bez ingerencji w dane które są zapisane na telefonie. Dzięki temu jest w 100% bezpieczne dla utraconych plików i nie powoduje ich dalszej degradacji.

 

 

Jak się zabezpieczyć przed utratą danych z telefonu

 

Głównym zabezpieczeniem przed utratą danych jest oczywiście wykonywanie regularnych backupów, czyli kopii zapasowych. Wyrobienie sobie takie nawyku jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na uniknięcie sytuacji, w której wrażliwe dane zagrożone są w jakikolwiek sposób.

Drugą metoda jest przechowywanie wszystkich najważniejszych elementów w chmurze. W takim miejscu pliki są w pełni bezpieczne i nie grozi im żaden haker lub dzikie zwierzę.

Jeżeli poszukujesz specjalistów od odzyskiwania danych, to skontaktuj się z nami. Oferujemy odzyskiwanie danych z wielu różnych nośników i mamy wieloletnie doświadczenie.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.