Ile kosztuje odzyskiwanie danych? Co się składa na cenę?

Cena usługi, jaką jest odzyskiwanie danych, bywa dla Ciebie niemiłym zaskoczeniem? Ale czy wiesz, jak wiele czynników ją kształtuje? Chodzi nie tylko o czas, ale również czynności, jakie są niezbędne, aby przywrócić dane.

Uszkodzony dysk czy karta SIM lub pamięci, które uległy awarii, nie muszą oznaczać z marszu utraty wszystkich znajdujących się na nich danych. Wystarczy, że udasz się po pomoc do specjalistów od odzyskiwania danych. Niekiedy jednak cena usługi może Cię nieco zaskoczyć. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na jej ostateczny kształt wpływa szereg czynników. Poznaj najważniejsze z nich i sprawdź, jaki bonus oferuje nasza firma.

Co wpływa na cenę odzyskiwania danych?

Cena odzyskiwania danych uzależniona jest głównie od trzech czynników. Należą do nich:

 • rodzaj nośnika, z którego dane mają być odzyskane;
 • typ i stopień uszkodzenia nośnika;
 • nakład pracy i wykorzystywane narzędzia oraz programy do odzyskiwania danych;
 • rodzaj danych do odzyskania
 • pojemność nośnika.

 

Odzyskiwanie danych z dysków

Najpowszechniejsza usługa dotycząca odzyskiwania danych dotyczy tych, które zapisane były na dysku. Cena za odzyskanie danych z dysku uzależniona jest przede wszystkim od czasu i ilości pracy, którą musi wykonać w tym celu specjalista. Ale to nie wszystko. Na koszt usługi wpływają także takie czynniki jak:

Metoda odzyskiwania danych:

 • mechaniczna – czyli związana z koniecznością naprawy uszkodzonego dysku;
 • programowa – specjalista posługuje się oprogramowaniem do odzyskiwania danych;
 • sprzętowa – wymaga użycia dodatkowych narzędzi.

Typ uszkodzenia:

 • mechaniczne – tu wiele zależy od stopnia uszkodzenia, jakiego uległ sprzęt w wyniku zalania czy upadku, często niezbędna jest wymania głowicy na nową pozyskaną z dysku dawcy, prace wykonuje się w sterylnych warunkach;
 • uszkodzenia elektroniki – przepięcie, zwarcie, przepalenie; cena zależy od kosztów związanych z wymianą uszkodzonych części; niektóre elektroniki w nowych dyskach mają szyfrowanie sprzętowe chipów, odzyskanie danych jest wtedy możliwe ale wiąże się z dodatkowym nakładem czasu i użyciem specjalistycznego sprzętu;
 • błędy logiczne – czyli usunięcie danych, nadpisanie danych, sformatowanie nośnika lub błędy systemu plików. Koszt usługi zależy od systemu pliku jaki był na dysku, rodzaju plików do odzyskania oraz dodatkowych czynności np. naprawy baz danych lub plików poczty.

Nośnik do zapisania odzyskanych danych

Koszt usługi zależny jest od nośnika, na który zostaną zapisane odzyskane pliki.

Czas potrzebny na odzyskanie danych

Odzyskanie danych odbywa się najczęściej w trzech trybach:

 • standardowy – usługa trwa do 7 – 14 dni;
 • przyspieszony – usługa jest realizowana w przeciągu 3 – 5 dni;
 • natychmiastowy – usługa realizowana jest w ciągu 12-24h od wykonania diagnostyki.

Najdroższy jest zawsze tryb natychmiastowy, ponieważ prace nad odzyskaniem danych prowadzone są także nocą.

Miejsce wykonania usługi

Odzyskanie danych realizowane jest nie tylko w siedzibie serwisu. Niekiedy zlecenie – łącznie z diagnostyką – wykonywane jest w miejscu pracy klienta. Wtedy cena liczona jest za godzinę lub dobę spędzoną przez pracownika na odzyskiwaniu danych. Jest to jedna z droższych opcji, dlatego należy z niej korzystać w ostateczności.

 

Utrata danych dotyczy nie tylko dysków komputera. Podobna awaria może dotyczyć telefonu. Jakie czynniki wpływają na kształt ceny w tym wypadku?

Cena odzyskiwania danych z telefonu jest uzależniona od:

 • modelu telefonu – im bardziej zaawansowane urządzenie tym cena może być wyższa, ponieważ odzyskanie danych z telefonu będzie wymagało więcej nakładów pracy;
 • rodzaju utraconych danych – najdroższa jest zawsze usługa dotycząca odzyskiwania danych typu SMS i kontakty z karty SIM metodą fizyczną;
 • pojemność karty pamięci – im jest ona większa, tym cena za usługę wzrasta;
 • systemu operacyjnego na jakim telefon pracuje – cena w dużej mierze zależy od rodzaju zabezpieczeń typu PINy, blokada ekranu oraz od zabezpieczeń systemu wprowadzonych przez producenta.  Im mocniej zaszyfrowany telefon tym trudniej ominąć blokady w przypadku awarii telefonu lub usunięcia danych.
 • poziomu uszkodzenia telefonu – cena uwzględnia to, czy były podejmowane samodzielne próby odzyskiwania danych; zazwyczaj obejmuje ona naprawę urządzenia oraz wykorzystanie oprogramowania do odzyskiwania danych.

 

 

Podsumowanie

Jeśli uważasz, że cena za odzyskiwanie danych z dysku lub telefonu jest zbyt wysoka, to pamiętaj o dwóch sprawach.

Po pierwsze – samodzielnie nieudolne próby ich przywrócenia mogą okazać się dla Ciebie bardziej kosztowne. Jeśli brakuje Ci odpowiednich: wiedzy i umiejętności możesz nawet doprowadzić do całkowitego uszkodzenia swojego sprzętu. Dlatego pamiętaj, aby w chwili utraty danych nie ryzykować i nie dotykać swoich urządzeń, tylko jak najszybciej dostarczyć je do naszej firmy usługowej.

Skorzystasz na tym podwójnie. Po pierwsze – dzięki wiedzy, doświadczeniu i wciąż poszerzanym zakresie umiejętności naszych pracowników, zwiększa się prawdopodobieństwo, że odzyskamy wszystkie Twoje cenne pliki. Po drugie – u nas diagnoza i wycena usługi, w większości wypadków wykonywane są całkowicie za darmo. W przypadku telefonów komórkowych oraz usuniętych danych pobieramy opłatę wysokości 184,5 zł. Wykonanie diagnostyki nie jest tożsame z koniecznością skorzystania z odzyskiwania danych. To Ty decydujesz o tym, czy zaufasz naszym specjalistom, czy poszukasz tańszej opcji.

Po drugie – weź pod uwagę, że odzyskiwanie danych to często bardzo czasochłonna i skomplikowana procedura. To zadanie niezwykle odpowiedzialne, a niekiedy wymagające skorzystania z drogich urządzeń, części zamiennych lub zaawansowanego oprogramowania.

Sprawdź zakres naszych usług w zakresie odzyskiwania danych. Poznaj również orientacyjny cennik odzyskiwania danych. Oceń czy stać Cię na takie rozwiązanie. Jeśli tak przywieź lub prześlij nam swoje urządzenie, a my profesjonalnie się nim zajmiemy.

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.