Darmowe programy do odzyskiwania danych – czy ma to sens?

Do przypadkowego usunięcia ważnych plików dochodzi dość często. W takich sytuacjach wiele osób zastanawia się, jak odzyskać skasowane zdjęcia czy dokumenty. Istnieją różne programy pozwalające przywrócić usunięte dane. Niektóre z nich są płatne, a inne darmowe. Czy warto z nich korzystać?

 

Odzyskanie plików jest możliwe jedynie z wykorzystaniem specjalnych programów. Korzystając z takich technologii, warto pamiętać, by instalować je na innej partycji niż ta, z której usunięto ważne dane oraz . Samodzielne odzyskiwanie danych niesie ryzyko nieprawidłowego użycia programu i trwałego nadpisania danych. Żeby się przed tym uchronić należy dokładnie czytać instrukcje i ostrzeżenia pokazywane przez oprogramowanie oraz stosować je podczas procesu odzyskiwania danych.

 

Kiedy dochodzi do utraty danych?

 

Do utraty danych może dojść w kilku przypadkach. Najczęściej ma to związek z przypadkowym usunięciem plików przez samego użytkownika.

Zwykle trafiają one do kosza, dlatego można je odzyskać bez konieczności stosowania dodatkowych programów. Jeśli jednak kosz zostanie opróżniony, przywrócenie usuniętych danych jest bardziej problematyczne.

Inne sytuacje, w których dochodzi do utraty danych, to:

 • zainstalowanie wirusa komputerowego – najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w wyniku pobierania plików z niesprawdzonych źródeł. Wirusy mogą znajdować się też na zewnętrznych nośnikach pamięci pożyczanych od innych osób,
 • przypadkowe sformatowanie dysku – do utraty danych dochodzi również w sytuacji, gdy użytkownik nieświadomie sformatuje dysk lub zapomni o zgraniu danych na inny nośnik przed całkowitym wyczyszczeniem komputera,
 • awaria urządzenia – mowa tu głównie o dysku,
 • błędy programów komputerowych – komputery nie są niezawodne, a niektóre błędy w oprogramowaniu mogą prowadzić do usuwania i uszkadzania plików przechowywanych na dysku,
 • awarie wynikające z problemów z energią elektryczną – wadliwa instalacja w budynku może doprowadzić do uszkodzenia ważnych podzespołów komputera. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku sprzętu stacjonarnego, który wyłącza się od razu po odłączeniu go od zasilania. Powtarzające się zjawisko może doprowadzić do uszkodzenia plików, które są aktualnie w trakcie obróbki,
 • ataki hakerskie – najczęściej takie przypadki dotyczą sprzętu firmowego.

Jeśli doszło do niechcianego usunięcia plików, niezbędny okazuje się program do odzyskiwania danych. Pozwala przywrócić zdjęcia i dokumenty, nawet jeśli zostały trwale usunięte z kosza.

 

Obecnie istnieje wiele takich programów, a niektóre z nich są dostępne także w wersji bezpłatnej. Czy warto z nich korzystać? Który program sprawdzi się najlepiej?

 

 

Programy do odzyskiwania danych

 

Odzyskanie plików jest możliwe jedynie z wykorzystaniem specjalnych programów. Korzystając z takich technologii, warto jednak pamiętać o tym, by instalować je na innej partycji niż ta, z której usunięto ważne dane.

Co więcej, po wypadku nie należy zapisywać kolejnych plików na dysku. Czasami problem wynika z awarii tego podzespołu. Jeśli nie zostanie ona usunięta, kolejne pliki mogą dalej znikać z komputera.

Darmowe programy do odzyskiwania danych są łatwym sposobem na przywrócenie ważnych plików. Na rynku istnieje wiele takich technologii. Najpopularniejsze z nich to:

 • Recuva – to program dostępny w wersji darmowej i płatnej. Opcja bezpłatna wystarczy do podstawowych zastosowań, ale w przypadku bardziej wymagających zadań niezbędna jest subskrypcja. Program pozwala przywrócić zdjęcia, dokumenty, pliki MP3 i MP4, maile i skompresowane dane. Użytkownik może samodzielnie wybrać, jaki rodzaj informacji chce odzyskać, co znacznie przyspiesza wyszukiwanie.
 • StrongRecovery – to polski program do odzyskiwania plików. Darmowa wersja pozwala odzyskać ograniczoną ilość danych. To nie więcej niż trzy pliki o łącznym rozmiarze do 1 GB. Po przekroczeniu tego limitu konieczne jest wykupienie płatnej wersji. Program jest polecany do bardziej skomplikowanych zadań.
 • DMDE – to narzędzie do odzyskiwania danych z poszczególnych partycji i całych dysków twardych. Program ma wbudowaną wyszukiwarkę i opcję kopiowania oraz wypełniania sektorów.
 • Stellar Free Data Recovery Software – to program, który pozwala odzyskać pliki audio, wideo, zdjęcia, foldery, e-maile, dokumenty, itd. Może być wykorzystywany także w przypadku nowoczesnych dysków twardych 4K. Program pozwala odzyskać pliki z dysków twardych, SSD, flash USB, fizycznych i innych nośników pamięci. Trzeba jednak pamiętać, że wersja darmowa pozwala przywrócić dane o wielkości maksymalnie 1 GB.

Odzyskiwanie plików z wykorzystaniem darmowych programów jest możliwe, ale niekiedy okazuje się niewystarczająco skuteczne. Problemy pojawiają się w przypadku poważniejszych usterek lub usunięcia danych z dysku SSD, dysku z technologią SMR lub nowych kart pamięci. W przypadku tych urządzeń należy jak najszybciej odpiąć je od zasilania, wyciągnąć z komputera lub wyłączyć komputer bez funkcji uśpienia lub hibernacji.  Pracujący dysk SSD lub dysk SSD pozostający w laptopie z uśpionym systemem  trwale usuwana dane po ich skasowaniu. Powodzenie odzyskiwania zależy od czasu jaki minął od usunięcia danych z dysku SSD do czasu dostarczenia urządzenia do laboratorium odzyskiwania danych.

Odzyskiwaniem danych zajmuje się wiele serwisów, które korzystają z płatnych, dobrych programów oraz narzędzi  zapewniających znacznie większą skuteczność. Specjaliści mogą zająć się przywróceniem plików z uszkodzonego dysku i po formatowaniu.

W trakcie realizacji usługi specjaliści weryfikują przyczynę utraty dostępu do danych i dopierają odpowiednią metodę przywrócenia plików.

Samodzielne próby naprawy dysku mogą być niebezpieczne dla danych, dlatego to zadanie warto powierzyć profesjonalistom.

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.