Czy warto robić backup danych?

Świat cyfrowy – porozmawiajmy o backupie danych

 

Ludzka pamięć bywa zawodna. Właśnie dlatego najważniejsze dane zapisujemy w kalendarzach i notesach. A co z danymi, których używamy w intrenecie? Je również warto zapisać.

 

Świat analogowy i świat cyfrowy intensywnie się przenikają, a nasze codzienne życie w coraz większym stopniu dzieje się w sieci. Zachowanie bezpieczeństwa naszych danych staje się istotnym zadaniem współczesnego człowieka. Jednym z najważniejszych kroków, które możesz podjąć w celu ochrony swoich danych i najcenniejszych informacji, jest regularne tworzenie kopii zapasowych, czyli tzw. backupu.

 

Czym jest backup danych, dlaczego jest on ważny, jak go wykonać oraz jakie mogą być konsekwencje braku backupu? Sprawdź to!

 

 

 

Czym jest backup danych?

 

Backup danych to nic innego, jak proces tworzenia kopii zapasowych naszych cyfrowych informacji, plików i dokumentów. Backupowanie polega więc na kopiowaniu istotnych danych na inne urządzenie, serwer lub chmurę, co pozwala w razie potrzeby na ich późniejsze bezproblemowe przywrócenie

 

 

W jakim celu robi się backup danych?

 

Celem wykonywania kopii zapasowych jest zabezpieczenie najcenniejszych danych przed utratą między innymi w przypadku awarii technicznych, uszkodzenia sprzętu, ataków hakerskich, błędów użytkownika lub innych nieprzewidywalnych wydarzeń. W przypadku uszkodzenia lub awarii urządzenia łatwo odzyskasz dane właśnie z backupu, unikając wszelkich niedogodności związanych z ewentualną utratą istotnych informacji.

 

Najważniejsze powody, dla których warto regularnie wykonywać kopie zapasowe swoich danych, to:

 • Ochrona przed utratą danych – backup to pierwsza linia obrony przed utratą danych w wyniku awarii lub uszkodzenia sprzętu (np. zalania), kradzieży sprzętu czy błędów programistycznych.
 • Ochrona przed błędami użytkownika – każdy z nas popełnia błędy, które w skrajnych przypadkach mogą wiązać się z częściową lub całkowitą utratą danych. Przypadkowe usunięcie plików? Zdarza się najlepszym, czyli może zdarzyć się również Tobie. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed konsekwencjami tego typu błędów jest tworzenie kopii zapasowych.
 • Zabezpieczenie przed atakami hakerskimi i ich konsekwencjami – w dzisiejszych czasach ataki hakerskie są coraz powszechniejsze i mogą dotyczyć już nie tylko firm, ale również tzw. przeciętnego Kowalskiego. Regularne backupy pozwalają na odzyskanie i przywrócenie danych po ewentualnym ataku.
 • Zabezpieczenie przed wirusami / złośliwym oprogramowaniem – backupowanie może również pozwolić na ocalenie danych w przypadku zawirusowania urządzenia, na którym uczysz się, pracujesz lub grasz.
 • Migracja danych – podczas zmiany urządzenia na nowy sprzęt, backup pozwala na ekspresowe przeniesienie wszystkich danych, bez konieczności wykonywania czasochłonnych prac związanych ze zgrywaniem informacji ze starego urządzenia i wgrywaniem ich na nowe urządzenie.

 

 

W jaki sposób można zrobić backup danych?

 

Backupowanie danych można wykonywać na kilka sposobów. W przypadku najważniejszych informacji, np. dotyczących działalności Twojej firmy – nic nie stoi na przeszkodzie, by kopie zapasowe tworzyć z wykorzystaniem więcej niż jednej metody.

 

Podstawowe sposoby backupowania danych:

 • Lokalne kopie zapasowe – możesz tworzyć kopie zapasowe na zewnętrznym dysku twardym lub innym urządzeniu podłączonym bezpośrednio do Twojego komputera. Pamiętaj, by dobrać urządzenie o odpowiedniej pojemności / pamięci i regularnie sprawdzać jego zawartość oraz dostępną ilość miejsca.
 • Przenośne dyski zewnętrzne – przenośne dyski USB czy dyski SSD to świetne narzędzia do przechowywania kopii zapasowych. Aby backupowanie było efektywne, kopie zapasowe muszą być tworzone regularnie!
 • Chmura – usługi chmurowe, takie jak Google Drive, Dropbox, iCloud czy OneDrive, pozwalają na przechowywanie danych w bezpieczny sposób online. Kopie zapasowe w chmurze tworzą się automatycznie, z zaplanowaną przez Ciebie częstotliwością. Pamiętaj, że poszczególne usługi chmurowe oferują Ci określoną ilość miejsca do przechowywania za darmo – większe pojemności mogą być dostępne po uiszczeniu dodatkowych opłat.
 • Serwery NAS (Network Attached Storage) to urządzenia, które pozwalają na tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych w sieci lokalnej.

 

Od tego, jaką metodę backupowania wybierzesz, będzie zależał sposób odzyskiwania danych z dysku twardego.

 

 

Konsekwencje braku backupu

 

Brak backupu danych może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, od strachu i frustracji, przez trudności w odzyskaniu danych po ich całkowitą utratę. Awaria sprzętu, błąd użytkownika lub atak hakerski może spowodować utratę cennych informacji, zdjęć, dokumentów, plików muzycznych czy filmowych. Jeśli dane zostaną utracone, proces ich odzyskiwania może być trudny i kosztowny, a nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie informacji.

 

W niektórych przypadkach utrata danych może wiązać się z mniejszymi lub większymi stratami finansowymi, np. wynikającymi z przestoju w pracy firmy czy niemożnością zrealizowania jakiegoś zlecenia. Dodatkowy koszt to ten, który będzie trzeba ponieść, by dane odzyskać – te z backupu są Twoje, dostępne od ręki i za darmo.

 

Podsumowując, backup danych to nie tylko dobry nawyk, ale też absolutna konieczność w dzisiejszym cyfrowym świecie. Regularne tworzenie kopii zapasowych pozwala na zachowanie spokoju ducha i pewności, że Twoje najcenniejsze informacje są bezpieczne, niezależnie od okoliczności. Backup to inwestycja w bezpieczeństwo naszych danych!

 

 

Potrzebujesz odzyskać dane?

Skontaktuj się z nami


  Rodzaj nośnika (dysk, telefon) *


  Imię / nazwisko *


  E-mail *


  Telefon


  Treść wiadomości *

  * pola obowiązkowe do wypelnienia

  Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.